Top 10 najpopularniejszych ras psów

Top 10 najpopularniejszych ras psów

Według statystyk aż 60% ludzi na wsiach i 40 % mieszkańców miast w Polsce posiada psa lub większą ilość tych pupili w swojej rodzinie. Najczęściej wybierane są psy małych i średnich rozmiarów w widełkach 5-12 kg, chociaż na wsiach średnia waga pupili jest bardziej przesunięta na stronę dużych psiaków, ze względu na większy metraż domów wolnostojących i duże ogrodzone podwórko, które doskonale nadaje się do zabaw nawet z dużym pupilem. Znaczna większość bo, aż 60% psów to kundelki, czyli mieszańce co najmniej dwóch ras, bądź też potomkowie wielu pokoleń wychowywania kundelków. Jakie są najpopularniejsze rasy psów w Polsce i co powinniśmy wiedzieć o nich widząc te psiaki na ulicy lub przymierzając się do ich kupna?

Najpopularniejsze rasy psów w Polsce

Owczarek niemiecki

Od lat owczarek niemiecki był zdecydowanie najpopularniejszą rasą psa, pracującą w wojsku, policji, stróżowaniu, obronie i zaganianiu bydła. Powstało wiele linii użytkowych tej rasy np. eksteriery, owczarki linii pracującej, a także nieuznawane przez FCI owczarki staroniemieckie, które zrezygnowały z selekcji psów do hodowli w kierunku silniejszego kątowania zadu. Ze względu na zakaz krzyżowania się linii pula genetyczna tej rasy została sztucznie znacząco zmniejszona co zemściło się bardzo licznymi chorobami w postaci np. dysplazji bioder i łokci, chorób rozwojowych serca, przełyku olbrzymiego, niewydolność trzustki, mielopatie, hemofilie czy padaczki. Z tego powodu jeśli interesuje nas owczarek niemiecki, który będzie cieszył się lepszym zdrowiem, zdecydowanie powinniśmy unikać eksterierów z klapniętym zadem, wybierając zamiast tego osobnika o prostym grzbiecie i zdrowych rodzicach. Pod względem charakteru owczarki niemieckie są bardzo skupione na człowieku i stosunkowo łatwe do ułożenia i wyszkolenia, nie znoszą jednak bezczynności i braku pracy, dlatego jako psy podwórkowe stróżujące po prostu zanudzą się i przekierują energię na ujadanie bądź niszczenie.

Yorkshire terier – czyli tak zwany York

Ze względu na swój rozmiar i lśniące włosy najczęściej wybierany jako pies kanapowy do mieszkań. POWAŻNY BŁĄD. Jak każdy terier, yorki stworzone są do ścigania, polowania i zabijania zwierzyny, w tym wypadku szczurów w magazynach portowych. Mają wysokie zapotrzebowanie na ruch w postaci długich biegów i zabawę z piłką czy zabawkami do szarpania. Przy niezaspokojeniu energii, stają się szczekliwymi yorczkami potworczkami, atakującymi kostki gości i źle świadczącymi o właścicielu i jego metodach wychowania. Yorki mogą być wspaniałymi psami miniaturowymi, nie oznacza to jednak, że są maskotkami i nie wymagają poświęcenia im czasu i uwagi. Najczęstszymi chorobami z jakimi zmaga się ta najpopularniejsza rasa psów małych, jest: zwichnięcie rzepki, zapad tchawicy, zaćma, choroba Legga-Calvego-Perthesa, a ze względu na zaniedbania ze strony właścicieli przerost pazurów, które mogą zakręcać się jak baranie rogi i kaleczyć ich łapy.

Labrador retriever

Są to bardzo przyjacielskie psy, cieszące się ze sprawiania radości właścicielowi, dlatego są stosunkowo łatwe do wyuczenia i wyszkolenia. Służą jako przewodnicy osób niepełnosprawnych oraz w polowaniach na ptactwo wodne. Kochają pływać i aportować. Nie należy zapominać o zapewnieniu im odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu, gdyż są to oryginalnie psy myśliwskie. Co więcej mają tendencję do tycia ze względu na niemal nieograniczony apetyt i zaniedbania właścicieli, którzy widzieliby go wyłącznie jako ozdobę podwórka. Pies ten jest łagodny stosunku do dzieci i gości, absolutnie nie nadaje się na psa stróżującego, gdyż niełatwo wzbudzić w nim agresję. Pod względem zdrowotnym, oprócz otyłości zagraża mu również dysplazja stawów biodrowych, zapalenie ucha środkowego, alergie i zapalenia skóry, oraz skręt żołądka.

Golden retriever

Podobnie jak labrador jest myśliwskim psem dowodnym, obecnie częściej widzianym jako pies rodzinny o wspaniałym przyjacielskim charakterze. Złodzieja prędzej zaliżą niż zaatakują, a do dzieci mają bardzo delikatne podejście. Uwielbiają bieganie i aportowanie, mają też nieco mniejszą tendencję do tycia niż labrador retriever. Ze względu na swoje zamiłowanie do węszenia i tropienia, doskonale odnajdują się w ratownictwie górskim, a w domowych warunkach świetnie radzą sobie z różnego rodzajami zabawami węchowymi, które poprawiają skupienie piesków i pozytywnie wpływają na rozwój ich umysłu. Najczęstsze choroby tej najpopularniejszej rasy psów rodzinnych to dysplazje łokci i bioder, zwichnięcia rzepki, zanik siatkówki, hemofilia i choroby dermatologiczne.

Sznaucer miniaturowy

Ma żywiołowy temperament charakterystyczny dla małych psów, oraz silny instynkt łowny wyrażający się gonieniem kotów, kur i dzikiej zwierzyny, co może stanowić zagrożenie stracenia psa z oczu w trakcie spaceru. Sznaucery są wierne i silnie przywiązujące się do właściciela. Ponadto inteligentne, pewne siebie i czujne. W stosunku do obcych są bardzo nieufne, dlatego sznaucery średnie i olbrzymie mogą być z powodzeniem szkolone do obrony. Są niezwykle wytrwałe i wymagają długich spacerów, które pozwolą im wybiegać się i spożytkować całą energię. Ich sierść może być kłopotliwa w pielęgnacji – wymaga częstego wyczesywania i regularnego trymowania u groomera by uniknąć tworzenia się kołtunów i wrastania włosów do oczu i uszu. Po raz kolejny musimy podkreślić: to że pies sjest mały nie oznacza, że jest kanapowcem. W istocie sporo małych ras było hodowanych do polowania na drobną zwierzynę by łatwiej mogły dostać się do lisich i króliczych nor. Najczęstsze choroby z jakimi zmaga się sznaucer miniaturowy to alergie pokarmowe, choroby skórne, niewydolność trzustki i problemy okulistyczne wynikające z podrażniania przez długie włosy i rzęsy. Najbardziej chorowite są sznaucery białe, ponieważ brak pigmentu w ich skórze i sierści powoduje zwiększoną wrażliwość na światło słoneczne i podrażnienia, które goją się znacznie trudniej.

Owczarek podhalański

Nie bez powodu jest to najbardziej popularna rasa psa rejonów podgórskich i górskich. Psy te na terenach nizinnych czują się o wiele gorzej, mają również problem z podwyższoną temperaturą. Jako psy pasterskie pracują przy zaganianiu owiec, a jako psy rodzinne czują odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny. Są łagodne wobec dzieci, nieufne wobec dorosłych i preferują długie spokojne spacery niż krótki intensywny wysiłek. Znacznie lepiej znoszą mrozy i wiatry niż upały. Ze względu na swoje gabaryty wymagają konsekwentnego szkolenia by uniknąć groźnych sytuacji, takich jak przeciągnięcie właściciela na drugą stronę ulicy tylko dlatego, że zobaczył tam kota. Najczęstsze choroby przytrafiające się tej rasie to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zawijanie się powiek, zapalenie ucha środkowego, skręt żołądka i alergie.

Syberyjski husky

Behawioryści bardzo często określają psy husky jako „ofiary własnej urody”. Te niezaprzeczalnie piękne psy prymitywne stały się swego czasu najpopularniejszą rasą psów średnich ze względu na swój wilkowaty wygląd, niebieskie bądź dwukolorowe oczy i zafascynowanie przez społeczeństwo filmami przygodowymi, w których często grały pierwszoplanową rolę jako niezniszczalne psy ciągnące sanie nawet w najgorszych warunkach. Niestety większość ludzi kupujących sobie huskiego nie prowadzi na tyle aktywnego trybu życia, by zaspokoić potrzeby psa i to do czego został stworzony na drodze kilkusetletniej selekcji – czyli do ciągnięcia i biegania. Wyprowadzenie huskiego jak zwykłego psa może skończyć się dla właściciela wleczeniem przez kilkanaście kilometrów, a nawet przysłowiowym „wyrwaniem ramienia ze stawu”. Syberyjski husky jest ponadto mistrzem ucieczek: potrafi przeskoczyć 2 metrowy płot, zerwać się z obroży czy szelek i wykopać podkop. Niebezpiecznie jest zostawiać psa samego na podwórku na kilka godzin, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy husky wpadnie na pomysł wybrania się na spacer samodzielnie. Ma silnie wykształcony instynkt łowny, dlatego po zerwaniu się psa ze smyczy i pogoni za sarną możemy liczyć się z ryzykiem że widzimy psa po raz ostatni. Husky bez skrupułów zabije kury sąsiada, dzikiego zająca a może nawet zapolować na kota. Ryzykowne jest również zostawianie psa w domu, ponieważ pełen energii husky bez możliwości wybiegania się może znaleźć sobie świetną zabawę w niszczeniu mebli.

Dodatkowo psy te są bardzo hałaśliwe, znudzone potrafią wyć całymi godzinami, dlatego w mieszkaniu mogą naprzykrzać się sąsiadom pragnącym zaznać spokoju w domu. Właściciele powinni być świadomi rasy i zapewniać tym psom co najmniej 10 km, a w niektórych przypadkach nawet 30km intensywnego biegu, by zaspokoić ich potrzebę na ruch. Husky może okazać się idealnym kompanem dla biegaczy trenujących półmaratony, lub rowerzystów, którzy chcieliby wykorzystywać pociągowe zastosowanie tych psów w terenie. Trenowanie podstawowego posłuszeństwa u husky syberyjskiego jest niezwykle trudne, ponieważ jak większość szpiców są to psy bardzo niezależne i inteligentne, mające własne zdanie na wiele tematów. Wymagają konsekwentnej pracy i silnie ustalonej hierarchii. Do zalet tej rasy należy praktyczny brak agresji i przyjazny kontakt z człowiekiem i dziećmi, co często wykorzystywane jest w dogoterapii. Gęsta sierść chroniąca te psy nawet przy -20 stopniowych mrozach wymaga szczególnej uwagi w okresie linienia. Są to generalnie psy zdrowe, jednak zdarzają się choroby oczu, padaczka, dysplazje bioder i choroby układu kostnego.

Border collie

Uważany za najinteligentniejszego psa na świecie jest doskonałym kompanem dla aktywnych osób, pragnących zawiązać wspaniałą przyjaźń i rozwijać coraz to nowe umiejętności psa w szkoleniu posłuszeństwa, agility, przy zaganianiu zwierząt lub w uczeniu ludzkich sztuczek takich jak gaszenie światła, zamykanie drzwi, otwieranie lodówki. Order collie są wykorzystywane jako psy pasterskie, pomocnicy osób niepełnosprawnych a także w ratownictwie górskim. Te psy aż kipią energią, którą chcą spożytkować w pracę z człowiekiem, łakną wiedzy i są w stanie nauczyć się największej ilości komend i słów. Uwielbiają wszelką aktywność dotyczącą biegania, skakania i aportowania. Wymagają właściciela, który pozwoli rozwijać stale nowe umiejętności zwierzakowi i poświęci mu dużej ilości uwagi. Nie bez powodu w psich sportach jest najpopularniejszą rasą psa średniego. W pielęgnacji jest dosyć łatwy, chociaż w okresie linienia jego gęsta sierść będzie wymagać codziennego szczotkowania. Choroby z jakimi border collie spotyka się najczęściej to: padaczka, choroby oczu, miopatia nitkowa i dysplazja stawów.

Beagle

Jest to średnia rasa psa wykorzystywana w przeszłości do polowań na lisy i zające w sforach. Ma duże zapotrzebowanie na ruch, co niestety jest często lekceważone przez właścicieli. Przy braku poświęcenia uwagi beagle często rozwijają nadwagę i ignorują komendy. Należy zwłaszcza w okresie szczenięctwa spędzić dużo czasu i pracy z psem by nauczyć go skupiania się na człowieku i wykonywania komend. Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ze względu na krótką sierść. Uwage należy jednak poświecić ich uszom, ponieważ silnie klapnięte uszy predysponują zwierzęta do rozwoju paskudnych zachorowań. Najczęściej chorują na zapalenie ucha środkowego, zapalenie tętnic, ataksję rdzeniową i choroby siatkówki.

Chihuahua

Jest to najpopularniejsza rasa psów małych, której pielęgnacja zależy głownie od tego czy wybierzemy osobnika długo czy tez krótkowłosego. Ze względu na swoje małe rozmiary, chihuahua strach przejawia poprzez agresywny atak, by zdezorientować przeciwnika. Wymaga dobrego wychowania i socjalizacji, co często jest zaniedbywane przez właścicieli, którzy zamiast nauczyć psiaka komunikować i bawić się poprawnie z innymi zwierzętami, wolą wziąć pieska na ręce utwierdzając go w przekonaniu że zagrożenie jest realne a walka konieczna. Najczęstszymi chorobami z jakimi boryka się ta rasa to problemy z uzębieniem, wady rozwojowe serca i podniebienia, zwichnięcie rzepki i problemy okulistyczne.

Buldog francuski

Wraz z buldogiem angielski, shih-tzu, pekińczykiem i mopsem należy do ras brachycefalicznych to jest takich, u których człowiek na drodze selekcji sztucznej znacząco skrócił kufę nadając psom „ludzką”, płaską twarz. Chociaż wielu ludziom mogą wydawać się urocze, wszystkie rasy z tej grupy borykają się z poważnymi chorobami wynikającymi właśnie z powodu ich urody:

  • niemożność oddychania – przewody nosowe często ulegają zwężeniu, w rezultacie oddychanie tych psów jest równie wygodne jak u ludzi z klamerką na nosie albo wiecznym katarem. Psy te są zmuszone do oddychania przez otwarty pysk, co ludzie mylnie odbierają jako „uśmiech”.
  • spłycenie oczodołów – skutkuje wyłupiastymi oczami, które narażone są na zwiększone ryzyko wypadnięcia gałek ocznych na skutek uderzenia w głowę, a nawet silniejszego pociągnięcia skóry z potylicy.
  • przedłużenie podniebienia miękkiego – podniebienie wpada u tych psów do światła tchawicy powodując ich dławienie. Właściciele często obserwują jak buldogi zasypiają w pozycji siedzącej i chwalą się takimi filmikami w mediach społecznościowych. W istocie, jest to jedyna pozycja, kiedy pies może najbardziej swobodnie oddychać i jest świadectwem, jak bardzo nasz pupil się męczy.
  • zawijanie rzęs pod powieki – powoduje to stałe drażnienie gałki ocznej ostrym włosem co skutkuje wiecznym łzawieniem, bólem i ryzykiem rozwoju groźnych infekcji. Tymczasem większość ludzi odbiera to jako „piękne błyszczące i bystre oczy”.
  • zwiększone ryzyko udaru cieplnego – przez wzgląd na oddychanie przez pysk, niemożliwe jest aby powietrze zostało odpowiednio oczyszczone, nawilżone i ochłodzone. Tymczasem psy domowe praktycznie się nie pocą i ziajanie jest ich jedyną metodą na chłodzenie się latem. Lekarze weterynarii w trosce o dobrostan zwierząt negatywnie wypowiadają się o hodowli psów o długości kufy mniejszej niż 33% całej głowy. W Holandii zakazana została hodowla wszystkich psów brachycefalicznych, wyłącznie ze względu na wyniki zdrowotne i fatalną kondycję zwierząt dopuszczanych do tej pory do rozrodu.

Na kolejnych miejscach najpopularniejszych psów w Polsce plasują się takie rasy jak Mops, Jack Russel terier, maltańczyki, shih-tzu, cocker spaniel, king Charles spaniel, amstaff i berneński pies pasterski. Tymczasem najpopularniejsze rasy psów na świecie obejmują dodatkowo takie zwierzaki jak: buldog angielski, pudel, pomeranian, mops, jamnik, owczarek australijski i rottweiler.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *